Łysienie i nadmierne wypadanie włosów

Łysienie jest powszechnie występującym problemem, dotykającym zarówno kobiety jak i mężczyźni w różnym wieku. Jest to objaw chorobowy polegający na postępującym zanikaniu wytwarzania włosa w mieszku włosowym. U niektórych łysienie objawia się przerzedzeniem lub utratą włosów na całej powierzchni głowy u innych rozpoczyna się na koronie i rozszerza na pozostałe partie. W przeciwieństwie do mężczyzn, u kobiet rzadko występują łyse zakola. 

Cykl życia włosów przebiega niezależnie w każdym mieszku włosowym. Włos na skórze głowy rośnie średnio 2-6 lat (anagen). Po tym czasie przechodzi w fazę przejściową (katagen), kiedy już nie rośnie. W fazie spoczynku (telogen) trzon włosa odłącza się od brodawki i wypada. Mieszki włosowe potrzebują kilku miesięcy na regenerację i rozpoczęcie nowego cyklu produkcji włosa.

Przeciętnie człowiek ma około 100 000 włosów, a w fazie wzrostu powinno znajdować się około 80% włosów. Włosy znajdujące się w fazie spoczynku systematycznie wypadają – jest to naturalny, fizjologiczny proces, a dziennie tracimy ich około 50 – 100, zawszę więcej podczas procesu mycia i czesania. Problem zaczyna się w momencie kiedy dzienna ilość wypadających włosów jest większa co skutkuje widocznym przerzedzeniem się fryzury.

Łysienie może mieć różne przyczyny: leki, choroby hormonalne ,choroby autoimmunologicznym, geny, stres, zmiany hormonalne, niedobory pokarmowe, zaniedbania higieniczne, ciąża i okres laktacji. 

Czasem łysienie ma charakter przejściowy, a po właściwej diagnozie i włączonym leczeniu włosy zaczynają znów rosnąć. Niestety istnieje również rodzaj łysienia, którego przyczyną jest obumarcie mieszków włosowych, a skutki są trwałe i nieodwracalne.

Najskuteczniejszą obecnie metodą walki z łysieniem jest mezoterapia igłowa podczas której dostarczmy bezpośrednio do cebulki włosa koktajl ze składnikami takimi jak witaminy, mikroelementy, biotyna po to aby pobudzić włosy do wzrostu i wzmocnić je. Stosujemy również innowacyjne preparaty peptydowe, które oprócz stymulowania wzrostu włosów natychmiastowo hamują ich wypadanie. Wspomagająco w domu warto stosować peelingi do skóry głowy, które oczyszczą skalp z martwego naskórka i ułatwią zabiegi w gabinecie.