Trądzik

Trądzik pospolity (acne vulgaris) jest przewlekłą chorobą, której towarzyszy łojotok. Trądzik pospolity cechuje się występowaniem zaskórników otwartych i zamkniętych, grudek, krost, guzków, pseudocyst i torbieli ropnych umiejscowionych w okolicach łojotokowych (twarz, plecy). Czy wiesz, że trądzik jest uważany za 8 najczęściej występującą chorobą na świecie?

Trądzik to choroba skóry, ale to co widzimy na zewnątrz to tylko wierzchołek góry lodowej, a na powstawanie zmian skórnych wpływ ma wiele czynników. Przyczyny trądziku to między innymi: zwiększona produkcja łoju, zablokowanie aparatu włosowo-łojowego przez czop rogowy, kolonizacja przewodu wyprowadzającego przez bakterie Cutibacterium acnes. Inne czynniki wywołujące zmiany trądzikowe to stosowanie nieodpowiednich kosmetyków, błędy pielęgnacyjne, nieodpowiednia dieta (nietolerancje i alergie pokarmowe), niehigieniczny tryb życia (palenie papierosów), a także czynniki genetyczne, czy stres (zwłaszcza ten przewlekły). Duży wpływ na występowanie trądziku mają hormony i w niektórych przypadkach warto zbadać poziom hormonów płciowych. Kiedyś pokutowało przekonanie, że trądzik to przypadłość okresu dojrzewania. Faktycznie do naszego gabinetu przychodzi sporo nastolatków, ale jeszcze częściej z problemem tym borykają się osoby dorosłe. Obserwujemy zdecydowany wzrost ilości osób po 30 roku życia, które dotyka problem trądziku. U osób dorosłych trądzik ma podłoże przede wszystkim hormonalne. 

Warto zauważyć, że trądzik jest jednostką chorobową, a postaci ciężkie należy leczyć dermatologicznie. Jednakże w wielu przypadkach postępowanie kosmetologiczne w gabinecie zdecydowanie poprawia obraz skóry, a odpowiednia pielęgnacja domowa zalecona przez kosmetologa podtrzymuje rezultaty.

Dla osób borykających się z trądzikiem przygotowaliśmy indywidualne terapie lecznicze. Przykładowe zabiegi, które często proponujemy w ramach terapii leczniczej trądziku:
-paramedyczne terapie enzymatyczne DMK
-peelingi chemiczne (kwas migdałowy, TCA)
-oczyszczanie wodorowe
-infuzja tlenowa
-terapie antyoksydacyjne Pro XN
-indywidualne zabiegi łączące różne preparaty i urządzenia

Zdjęcia ukazują efekt zabiegu u konkretnego pacjenta. Efekt zabiegu może się różnić w zależności od indywidualnych cech pacjenta, liczby powtórzeń zabiegu, stosowania się pacjenta do zaleceń pozabiegowych.