Blizny i rozstępy

Blizna powstaje w wyniku urazu sięgającego do skóry właściwej. W Podczas procesu gojenia powstała przerwa jest uzupełniana przez organizm tkanka łączną włóknistą. Początkowo blizna jest intensywnie czerwona, a w późniejszym etapie przyjmuje kolor perłowy. Skóra w miejscu po ranie zwykle nie wraca do naturalnego koloru. Często w gabinecie walczymy z bliznami ubytkowymi, które powstają w następstwie trądziku.

Rozstępy są rodzajem blizn, przybierających postać równoległych, wrzecionowatych pasm na powierzchni skóry. Pojawiają się w wyniku gwałtownego rozciągania skóry. W efekcie dochodzi do przerwania sieci włókien elastynowych i kolagenowych, które tworzą strukturę skóry. Rozróżniamy dwie fazy tworzenia się rozstępów. Pierwsza to faza zapalna w której zmiany na skórze są intensywnie czerwone, skora może szczypać i swędzieć, a faza ta trwa około pół roku. Po tym czasie mamy do czynienia z fazą zanikową gdzie rozstępy bledną, przybierają kolor perłowy, a na powierzchni skóry wyczuwalne są wgłębienia i ubytki.

Dzięki nowoczesnym zabiegom kosmetologii mamy duże możliwości redukcji widoczności blizn i rozstępów zwłaszcza jeśli terapie zabiegowe rozpoczynamy w momencie kiedy są one jeszcze czerwone i możemy wpłynąć na ich przebudowę.

Na szczęście dysponujemy dużym wachlarzem możliwości jeśli chodzi o usunięcie, lub co najmniej wyraźne zredukowanie widoczności blizn.

Zabiegi które polecamy to mezoterapia mikroigłowa  (dermapen), peelingi chemiczne, połączenie mezoterapii miktoigłowej i peelingów chemicznych, mezoterpia igłowa. 

Zdjęcia ukazują efekt zabiegu u konkretnego pacjenta. Efekt zabiegu może się różnić w zależności od indywidualnych cech pacjenta, liczby powtórzeń zabiegu, stosowania się pacjenta do zaleceń pozabiegowych.